• O nas
  • Cele
  • Zespół
  • Blog

„Nie wierz w to, co widzisz” – SPTC Praktycy i Pravda łączą siły w walce z dezinformacją przed wyborami prezydenckimi 2025 r.

Stowarzyszenie Praktyków Transformacji Cyfrowej Praktycy.eu razem ze Stowarzyszeniem Pravda rozpoczynają wspólny projektu pt. „Nie wierz w to, co widzisz. To odpowiedź na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów – rosnącą falę dezinformacji, w tym generowaną przez sztuczną inteligencję (GenAI).

Projekt, wspierany przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji (European Media and Information Fund, EMIF), jest reakcją na zagrożenie, jakie stanowią syntetyczne treści – w tym deepfake’i i fałszywe artykuły informacyjne – które zagrażają wiarygodności mediów i destabilizują procesy demokratyczne. Szczególną uwagę poświęcimy przeciwdziałaniu dezinformacji w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025 roku.

Inicjatywa ma na celu wsparcie dziennikarzy mniejszych mediów, regionalnych i lokalnych poprzez dostarczenie im narzędzi i wiedzy niezbędnych do rozpoznawania oraz zwalczania dezinformacji. Kluczowe działania w ramach projektu będą obejmować:

  • tworzenie treści fact-checkingowych i ich szeroką dystrybucję,
  • przygotowanie praktycznych zestawów narzędzi wspierających dziennikarzy w identyfikacji fałszywych informacji,
  • organizację warsztatów dla dziennikarzy z zakresu zaawansowanych technik weryfikacji treści.

Dzięki współpracy Praktyków i Pravdy cenna wiedza i umiejętności trafią także do mniejszych redakcji, zapewniając rzetelność informacji w najbardziej narażonych na dezinformację społecznościach.

Celem projektu jest przeszkolenie lokalnych dziennikarzy, nawiązanie nowych partnerstw medialnych oraz publikacja artykułów fact-checkingowych w mediach lokalnych i niszowych. Efektem końcowym będzie stworzenie trwałego modelu walki z dezinformacją, który może być wykorzystywany nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Projekt „Nie wierz w to, co widzisz” to ważny krok w kierunku ochrony demokratycznych procesów oraz budowy bardziej świadomego i odpornego na manipulacje społeczeństwa.

Już dziś zapraszamy redakcje lokalne, serwisy niezależne i samych dziennikarzy do wysyłania zgłoszeń, by brać udział w szkoleniach oraz projekcie. Czekamy na maile pod adresem fact-checking@praktycy.eu. W temacie maila wpisz: Nie wierz w to, co widzisz – zgłoszenie. Więcej szczegółów w lutym.

Ten projekt jest wspierany przez Europejski Fundusz Mediów i Informacji (European Media and Information Fund, EMIF)

Stowarzyszenie Praktyków Transformacji Cyfrowych

Stowarzyszenie Praktyków Transformacji Cyfrowych

Kontakt

E-mail: office@praktycy.eu

Adres
NIP
5214057684
  • Polityka Prywatności
© 2024 Fundacja All rights reserved.